narnijczycy

narnijczycy
anka

niedziela, 11 grudnia 2011

Gdzie leży Narnia i inne kraje?(pierwsze zdjęcie)

Fantastyczny świat, w którym rozgrywa się akcja, podzielony jest na liczne kraje. Najważniejsze z nich to Narnia, Archenlandia, Kalormen i Harfang. Stolicą Królestwa Narnii jest zamek Ker-Paravel, który podczas złotego wieku (panowania Wielkiego Króla Piotra, Królowej Zuzanny, Króla Edmunda i Królowej Łucji) leżał na półwyspie. Półwysep ten podczas kilkusetletniej nieobecności legendarnych władców stał się wyspą.
Właściwie Narnia jest jedną z krain, leżącą obok Archenlandii i Kalormenu (Calormen). Ta druga zamieszkana jest przez ciemnoskórych ludzi, których kultura i ubiór przypominają arabską. Kalormen i Archenlandia znajdują się na południu, natomiast od wschodu Narnia graniczy z Morzem Wschodnim, którego najdalej na wschód wysuniętą częścią jest Srebrne Morze. Na zachód od Narnii leży Zachodnie Pustkowie, za którym jeszcze bardziej na zachód znajduje się Granatowe Jezioro. Za tym jeziorem znajdziemy wysokie Wzgórze z Ogrodem i Drzewem (analogią do drzewa poznania dobra i zła z Biblii), czasem nazywane Zachodnim Odludziem. Od północy Narnia sąsiaduje z krainą olbrzymów, Ettinsmoor. Stolica narnijskiego królestwa znajduje się w położonym nad Wschodnim Oceanem, zamku Ker-Paravel.

sobota, 10 grudnia 2011

tak wyglądały pierwsze książki.


"Lew, Czarownica i Stara Szafa"

Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja w czasie wojny trafiają na wieś, do domu starego Profesora. Znajdują tam starą szafę, która tak na prawdę jest magicznym przejściem do Narni - krainy wszechmocnego lwa Aslana. Jednak teraz dla Narnijczyków nadeszły złe czasy... Rodzeństwo musi pokonać rządzącą teraz Białą Czarownicę, by ocalić Świat przed pogrążeniem się w ostatecznej ciemności...


"Książę Kaspian"

Czwórka rodzeństwa Pevensie w bardzo dziwnych okolicznościach ponownie znajduje się w Narni. Od czasu ich ostatnich przygód minął niespełna rok... lat ZIEMSKICH. W czarodziejskiej krainie minęło ich ponad 1000! Zło znowu dało o sobie znać... Narnijczycy zmuszeni są sprowadzić pomoc za pomocą magicznego rogu Łucji, by ukrucić despotyczne rządy króla Miraza.


"Podróż Wędrowca do Świtu"

Łucja, Edmund i ich kuzyn Eustachy za pomocą zaczarowanego obrazu przenoszą się na pokład "Wędrowca do Świtu", gdzie ponownie spotykają młodego księcia Narni - Kaspiana. Muszą pomóc mu w próbie odnalezienia dawno zaginionych przyjaciół ojca - w tym celu rozpoczynają pełną przygód podróż aż na dalekie Samotne Wyspy. Docierają także do granic legendarnego Ostatecznego Wschodu - Krainy Aslana...


"Srebrne Krzesło"

Od czasów wyprawy "Wędrowca do Świtu" Eustachy jest starszy zaledwie o rok, a tymczasem w Narni minęło blisko 50 lat i król Kaspian jest już potężnym i uznanym władcą. Jednakże jego ukochany syn - książę Rillian zaginął. Aslan to zadanie przeznacza właśnie Eustachemu, a także jego szkolnej przyjaciółce, Jill - będącej w Narni po raz pierwszy. Czy uda się im odnależć następcę tronu, a także ponownie ocalić magiczną krainę przez Białą Czarownicą?


"Koń i jego Chłopiec"

Shasta ucieka z kraju Kalormenu na swoim koniu, Bree. Dowiaduje się, że Kalormeńczycy chcą podbić Narnię. Z pomocą chłopcu przychodzi Aravis i jej koń, Hwin. Muszą podjąć próbę ocalenia Narni przed najeźdźcami.


"Siostrzeniec Czarodzieja"

Digory i Polly odkrywają sekretne przejście, które łączy ich domy i przenoszą się do Świata Magii... Budzą tam okrutną królową Jadis, spotykają Aslana i są świadkami narodzin Narni, stworzonej właśnie przez Wielkiego Lwa...

(więcej o początkach Narni możesz przeczytać także TU)


"Ostatnia Bitwa" To już ostatni tom "Opowieści z Narni"... Fałszywy Aslan przejął rządy, rozkazując wszystkim pracować dla okrutnych Kalormeńczyków. Czy Eustachemu i Jill uda się znaleźć prawdziwego Aslana i sprawić, by w magicznym świecie zapanował ostateczny pokój? Ostatnia Bitwa jest największą z wszystkich, rozstrzygającą odwieczną wojnę dobra ze złem...

Ciekawostki

Ciekawostki i mało znane fakty związane z książkami i ich autorem.

  • Początkowo planowane imiona rodzeństwa Pevensie, to Ann, Martin, Rose i Peter (czyli w tłumaczeniu: Ania, Marcin, Róża i Piotr).
  • W czasie II wojny światowej w domu pisarza zamieszkała czwórka dzieci, których obecność i przygody miały w późniejszych latach zainspirować Lewisa do opisania przeżyć rodzeństwa w "Kronikach Narnii". Byli to mali Kilnsowie.
  • "Ostatnia bitwa" jest jedynym tomem bez dedykacji.
  • Błotosmętek wzorowany był na bardzo pesymistycznym ogrodniku C.S.Lewis’a, Fredzie Paxfordzie.
  • Przyjaciel Lewisa, J.R.R Tolkien tak skrytykował „Lwa, Czarownicę i Starą Szafę”, że pisarz o mało nie porzucił pisania „Kronik Narnii”.
  • Słowo "Jadis" zostało zapożyczone z języka perskiego, a jest odpowiednikiem słowa "czarownica".
  • Natomiast "Aslan" to po turecku lew.
  • Postacią, poza Aslanem, która najczęściej pojawia się w "Opowieściach z Narnii" jest Edmund Pevensie, dzieje się tak w tomach: "Lew, czarownica i stara szafa", "Książę Kaspian", "Podróż 'Wędrowca do Świtu'", "Koń i jego chłopiec", oraz "Ostatnia bitwa".
  • Pierwszy utwór literacki ("Spirits in Bondage: A Cycle of Lyrics") C.S.Lewis, napisał pod pseudonimem Clive Hamilton.
  • „Obrazy same zjawiają się w mojej głowie. Ja tylko piszę o nich książki…” – powiedział C.S.Lewis w jednym z wywiadów radiowych. Pierwszym takim właśnie „obrazem”, który ostatecznie zaprowadził Jacka do Narni był faun idący zaśnieżoną ścieżką, niosący jakieś pakunki. Lewis miał wtedy zaledwie… 16 lat!
  • Słowo "Narnia" najprawdobopodbniej pochodzi od starożytnego miasta położonego w regionie Umbria we Włoszech, w którym m.in. w roku 35 n.e. urodził się Nerwa - rzymski cesarz w latach 96-98. Obecna nazwa miasteczka to Narni.
  • Ryczypisk jest jedyną postacią całego cyklu, która nie umarła.
  • Początkowo postać Aslana była nieobecna w powieści. Lewis przez większość swojego życia cierpiał z powodu koszmarów, w czasie pisania pierwszego tomu doświadczył kilku snów z lwami w roli głównej, w ten sposób Aslan zawładnął jego wyobraźnią.
  • „Cair Paravel” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „niższy sąd”. Tłumaczenie tego daje nam język staro-angielski, w którym słowo „caer” oznacza „sąd”, a „paravail” to dawny odpowiednik wyrazów „niższy”, bądź też „pod”… Można więc to tłumaczyć jako podległość królów Narni władzy Aslana.
  • Clive staples Lewis zmarł w Oksfordzie w dniu 22 listopada 1963 r., tego samego dnia w Dallas śmiertelnie postrzelony został John Fitzgerald Kennedy - prezydent Stanów Zjednoczonych.

piątek, 9 grudnia 2011

Aktorzy oraz Opisy : Narnijczyków, Telmarów i rodzeństwa Pevensie.

Rodzeństwo Pevensie


  • William MoseleyPiotr Pevensie. Wielki król Narnii, który powraca po 1300 latach nieobecności, jest nastolatkiem, którego konflikt z dorosłymi i otoczeniem rodzinnego świata zostaje przeniesiony do dawnego królestwa. Piotr rywalizuje z Kaspianem (już przy pierwszym spotkaniu się pojedynkują), lekceważy przestrogi Łucji, nie chce polegać na Aslanie i forsuje śmiałe plany wojenne, nie biorąc nawet części odpowiedzialności za ich niepowodzenie. Jest za to nieugiętym wojownikiem i dobrym dowódcą, który osobiście prowadzi niebezpieczne szturmy, walczy na pierwszej linii oraz wycofuje się jako ostatni. Ostatecznie jednak Piotr uświadamia sobie swoje ograniczenia oraz fakt, że jego czasy w Narnii przeminęły i z pokorą przyjmuje wieści, że nigdy więcej nie wróci do magicznego świata. Symbolicznie – także na zgodę – przekazuje swój miecz Kaspianowi, po czym prowadzi swoje rodzeństwo do Anglii.
  • Anna PopplewellZuzanna Pevensie. Królowa Narnii z dawnych lat. Po roku rozłąki z Narnią Zuzanna nie tęskni za nią szczególnie i wydaje się pogodzona z tym, że mieszka w Anglii. Jest już nastolatką, która budzi zainteresowanie chłopców i sama je ostrożnie okazuje – w odniesieniu do Kaspiana. Choć jest zwolenniczką defensywnego prowadzenia wojny z Telmarami, uczestniczy w ryzykownym ataku na zamek Miraza, siejąc spustoszenie przy pomocy swego łuku. Razem z braćmi i Kaspianem uczestniczy potem w bitwie pod Kopcem Aslana, uśmiercając licznych wrogów i stylem walki żywo przypominając elfa Legolasa w wykonaniu Orlando Blooma. Przy pożegnaniu wymienia z Kaspianem pocałunek.
  • Skandar KeynesEdmund Pevensie. Początkowo Edmund wydaje się mniej lub bardziej pogodzony z życiem w Anglii. Po powrocie do Narnii szybko odzyskuje wigor. Od samego początku wiernie stoi przy boku Piotra, a jego pomoc i lojalność idą w parze z opanowaniem i ostrożnością; można powiedzieć, że najmniej z całego rodzeństwa kieruje się emocjami, a najbardziej – rozsądkiem. Kiedy Jadis udaje się na moment opętać Kaspiana i Piotra, Edmund niweczy jej plany, symbolicznie kończąc swoje starcie z Białą Czarownicą z poprzedniego filmu. Edmund okazuje się też wszechstronnym wojownikiem; podczas gdy Piotr polega na swoim mieczu, a Zuzanna na łuku, ich młodszy brat walczy na wszystkie sposoby (nawet przy użyciu latarki), momentami z powodzeniem naśladując styl walki Kaspiana.
  • Georgie HenleyŁucja Pevensie. Jako jedyna z rodzeństwa Łucja nigdy nie przestała wierzyć w powrót do Narnii, wyczekując go nawet bardziej niż Piotr. Wkrótce po przybyciu do Narnii ma wizję Aslana, dzięki której rodzeństwu udaje się bezpiecznie dotrzeć do Kaspiana. Łucja nie uczestniczy w walkach z Telmarami, przy czym uważa, że ani ofensywne podejście Piotra ani defensywne nastawienie Kaspiana nie są dobrymi rozwiązaniami. Ostatecznie to jej podejście – poszukiwanie kontaktu z Aslanem – okazuje się prawidłowe i przynosi Narnijczykom zwycięstwo. W czasie swojego pobytu w Narnii Łucja zaprzyjaźnia się z Zuchonem (lekko go patronizując) i służy wszystkim potrzebującym swoim magicznym kordiałem, leczącym wszelkie rany.

Telmarowie


  • Ben BarnesKsiążę Kaspian/Król Kaspian X. Następca tronu telmarskiego królestwa Narnii, który musi uciekać przed swoim stryjem, trafia między Narnijczyków. Podczas ich wiecu wyznaje, że jeszcze dwa dni wcześniej nie wierzył w istnienie karłów, centaurów czy mówiących zwierząt. Do czasu przybycia dawnych królów i królowych dowodzi narnijskim ruchem oporu z bazą w Kopcu Aslana. Jest zwolennikiem wojny defensywnej, ale podporządkowuje się decyzji Piotra, aby wyprzedzająco zaatakować Miraza. Kiedy dowiaduje się o tym, że stryj zabił jego ojca, budzi się w nim żądza zemsty, co niweczy plan ataku z zaskoczenia na zamek Miraza i co później próbują wykorzystać dawne sługi Jadis. Gdy jednak Piotr pokonuje Miraza, Kaspian oszczędza stryja, zrywając z podejściem dotychczasowych telmarskich królów, którzy wszystko brali siłą. W czasie walki Kaspian używa przeważnie telmarskiego rapiera oraz długiego sztyletu, co czyni z niego bardzo skutecznego wojownika. Jak wynika z jego pożegnalnej rozmowy z Zuzanną Pevensie, Kaspian był nią autentycznie zainteresowany.
  • Sergio CastellittoLord Miraz/Król Miraz. Zabójca brata (króla Kaspiana IX), który zostaje lordem-protektorem Narnii do czasu pełnoletności Kaspiana X, postanawia się pozbyć bratanka, skoro tylko na świat przychodzi jego syn i następca. Pod pretekstem rzekomego zagrożenia dla Telmarów ze strony Narnijczyków gromadzi pod swoim sztandarem skłóconych baronów i wyrusza na wojnę, która ma zniszczyć pozostałości dawnej Narnii. Miraz bezwzględnie wykorzystuje "narnijskie zagrożenie" dla wzmocnienia swojej pozycji, a wobec zaangażowania Kaspiana po stronie Narnijczyków zagarnia koronę bratanka dla siebie. Nie docenia jednak ani Narnijczyków ani swoich rywali spośród Telmarów i daje się wmanewrować w pojedynek z Piotrem, który przegrywa. Choć i Piotr i Kaspian go oszczędzają, upokorzony Miraz ginie z rąk jednego z własnych baronów, co dostarcza Telmarom pretekstu do ataku na Narnijczyków.
  • Alicia Borrachero – Królowa Pretensjonata. Małżonka Miraza, któremu na początku filmu rodzi syna. Jest zdecydowana bronić męża przed Kaspianem, gdy młody książę wdziera się do ich komnaty w poszukiwaniu zemsty za śmierć swojego ojca. Jednak nawet ona jest przerażona, gdy dowiaduje się, że Miraz zabił własnego brata, żeby zagarnąć władzę. Na końcu filmu opuszcza Narnię przez bramę otwartą przez Aslana.
  • Pierfrancesco Favino – Lord Glozelle. Generał wojsk Miraza, który ma za zadanie zgładzić Kaspiana, gdy Mirazowi rodzi się syn. Okazuje się mniej bezwzględny od swego pana, m.in. wykazując się troską o swoich ludzi. Uczestniczy w intrydze Telmarów przeciwko Mirazowi, m.in. nie włącza się po jego stronie do pojedynku z Piotrem, przez co Miraz przegrywa. W czasie bitwy pod Kopcem Aslana ma szansę zabić Kaspiana, ale z niej nie korzysta. Na końcu filmu opuszcza Narnię przez bramę otwartą przez Aslana.
  • Vincent Grass – Dr Korneliusz. Nauczyciel Kaspiana, pół-Telmar, pół-czarny karzeł. Wbrew rozkazom Miraza uczy Kaspiana o dawnej Narnii, udaje mu się też odnaleźć magiczny róg królowej Zuzanny. Trafia do lochu, gdy Miraz odkrywa jego zaangażowanie w ucieczkę Kaspiana. Zostaje stamtąd uwolniony podczas nocnego ataku Narnijczyków na zamek Miraza. Jak deklaruje, nigdy nie przestał wierzyć, że Kaspian może być "najpiękniejszą sprzecznością w historii – Telmarem, który uratuje Narnię".
  • Damián Alcázar – Lord Sobiepan. Ambitny Telmar, początkowo rywalizujący z Mirazem, potem pozornie jego sojusznik w wojnie z Narnijczykami, czekał na właściwy moment, by pozbyć się rywala. Spiskując z lordem Glozelle doprowadził do upadku i śmierci Miraza (osobiście przebił go jedną ze strzał królowej Zuzanny), po czym wydał rozkaz ataku na Narnijczyków. Sam zginął wkrótce potem, podczas odwrotu wojsk Telmarów po klęsce pod Kopcem Aslana.

Narnijczycy


  • Liam NeesonAslan (głos). Wszechmocny lew pojawia się w filmie dość oszczędnie. Przemyka gdzieś między drzewami, tak, że jedna Łucja go dostrzega, a potem odwiedza ją we śnie, tłumacząc, że nic nie dzieje się dwa razy tak samo – że nie może przybyć rodzeństwu Pevensie na ratunek, rycząc i płosząc Telmarów. Motywy Aslana są tym razem inne, niż w poprzednim filmie: robi swoim "dzieciom" miejsce, żeby mogły uczyć się na swoich błędach. Dociera to nawet do Łucji, która pyta Aslana, czy gdyby odnalazła go szybciej, wszyscy, którzy w międzyczasie zginęli, byliby ocaleni. Gatunkowo jest to bodaj najcięższe pytanie, jakie pada w filmie. Nie dziwi zatem odpowiedź lwa: tej rzeczy nigdy się nie dowiemy. Pewne zdarzenia (także błędy bohaterów) są nieodwracalne nawet w magicznym świecie Narnii. Na końcu Aslan pokazuje jednak swą potęgę: budzi drzewa i ducha rzeki, a siły natury zwyciężają Telmarów.
  • Peter DinklageZuchon. Czerwony karzeł poświęca się, żeby ocalić Kaspiana przed ścigającymi go Telmarami, dzięki czemu jako pierwszy Narnijczyk spotyka rodzeństwo Pevensie. Sceptyczny, marudny i uparty, szybko przekonuje się do czwórki dawnych władców i pozostaje im wierny. Zuchon należy do pokolenia Narnijczyków, którzy wątpią w Aslana i jego opiekę nad Narnią. Pomimo tego walczy z Telmarami i wspiera Kaspiana. Jest zmieszany i zawstydzony, ale też wyraźnie szczęśliwy, gdy pojawia się Aslan.
  • Warwick DavisNikabrik. Czarny karzeł, potomek Ginabrrika, sługi i prawej ręki Jadis, jest przykładem tego, że wspólny wróg (Telmarowie) zbliża dawnych nieprzyjaciół (Narnijczyków posłusznych Aslanowi i Narnijczyków posłusznych Jadis). Pomimo tego, Nikabrik nie wyrzekł się swojej zależności od sił Ciemności. Gdy po nieudanym ataku na zamek Miraza Kaspiana ogarnia zwątpienie, Nikabrik zabiera go na spotkanie z wiedźmą i wilkołakiem, namawiając do sięgnięcia po sojusznika innego niż Aslan i rodzeństwo Pevensie. Karzeł okazuje się czarnym charakterem, który nienawidzi ludzi i chce powrotu rządów Zła w Narnii. Próbując zabić Łucję Pevensie, ginie z ręki Zuchona.
  • Eddie IzzardRyczypisk (głos). Bezlitosny i zabójczo skuteczny wojownik obdarzony specyficznym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie, dumny i szlachetny. Rwie się do walki i z ochotą wyprawia na wrogów pod wodzą Piotra i Kaspiana. Jest jakby połączeniem wiernego rycerza władców Narnii z płatnym zabójcą, zimnym profesjonalistą w swoim fachu. Niepozorna postura, miła aparycja i zabawne, momentami pompatyczne wypowiedzi nie mogą przesłonić faktu, że za jego sprawą ginie w trakcie filmu spory zastęp Telmarów.
  • Cornell John – Centaur Gromojar. Najdostojniejszy z centaurów, wyczytał w gwiazdach nadejście przełomowego momentu w historii Narnii: zwycięstwo nad najeźdźcami i pokój dla Narnijczyków. Uzbrojony w potężny dwuręczny miecz szarżuje na Telmarów podczas szturmu zamku Miraza i w bitwie pod Kopcem Aslana.
  • Ken StottTruflogon (głos). Mówiący borsuk najpierw – wbrew Nikabrikowi – pielęgnuje Kaspiana, potem prowadzi go na wiec Narnijczyków, gdzie przekonuje wszystkich, że to w rękach księcia Telmarów jest wspólna przyszłość wszystkich mieszkańców królestwa. Podczas gdy centaur Gromojar wypatruje w gwiazdach znaków tego, co będzie, Truflogon jest strażnikiem pamięci o tym, co było. Nie pozwala też na waśnie między dawnymi sługami Jadis a pozostałymi Narnijczykami, ostrzegając zarazem przed próbą przywołania Białej Czarownicy. Ranny podczas ucieczki przed Telmarami, nie bierze udziału w ataku na zamek Miraza, potem jednak uczestniczy w bitwie pod Kopcem Aslana.
  • Tilda Swinton – Biała Czarownica (Jadis). Dawna władczyni Narnii pojawia się tylko na moment i choć jest uwięziona w lodzie, udaje jej się chwilowo omotać Kaspiana i Piotra. Oferuje pomoc w walce z Mirazem i Telmarami. Zwodnicza i podstępna jak za życia, jest groźnym wspomnieniem złych czasów zniewolenia Narnii przez siły Ciemności. Jej występ kończy się, gdy Edmund rozbija lodową taflę, z której przemawia Jadis

film, a oryginał ,,Księcia Kaspiana''

Między scenariuszem filmu a powieścią, która była jego podstawą, występuje szereg rozbieżności, dotyczących zarówno samych bohaterów jak i przebiegu akcji. Można tu wymienić poniższe przykłady.
  • Filmowy Piotr Pevensie jest dojrzewającym nastolatkiem, który manifestuje swoje niezadowolenie z tego, że "jest traktowany jak dziecko", choć "już raz był dorosły". Z tego powodu wdaje się w bójkę na stacji Strand. Piotr ściera się też kilka razy z Kaspianem (w powieści nie ma po temu aż tylu okazji – akcja filmu jest inaczej poprowadzona i obaj bohaterowie mają na to czas), forsując swoje stanowisko. Choć nie mówi się o tym głośno, zarówno Narnijczycy jak i Kaspian ulegają Piotrowi, widząc w nim wielkiego króla z dawnych czasów, z czego Piotr – możliwe, że bezwiednie – skrzętnie korzysta. Piotr nie potrafi też podziękować Edmundowi za jego lojalność, pomoc i oddanie, co młodszy z braci znosi całkiem dzielnie przez większość filmu – jedynie w scenie przywołania Białej Czarownicy pozwala sobie na odnośny komentarz. Powyższa charakterystyka postaci Piotra Pevensie nie występuje w powieści.
  • Filmowa Zuzanna Pevensie uczestniczy w namiastce wątku romantycznego, zupełnie nieobecnego w powieści. Już w pierwszej scenie, w której uczestniczy, stara się uniknąć rozmowy z zainteresowanym nią rówieśnikiem. Podczas pobytu w Narnii Zuzanna wydaje się interesować Kaspianem, choć jest to pokazane zasadniczo poprzez subtelne aluzje. Oboje odnoszą się do tego w scenie powrotu rodzeństwa Pevensie do Anglii: Kaspian wyraża żal, że spędzili ze sobą tak mało czasu, Zuzanna odpowiada, że i tak by "nic z tego nie wyszło", bo jest od niego "o 1300 lat starsza". Nie przeszkadza im to pocałować się z uczuciem i czule objąć na oczach zgromadzonego tłumu.
  • W filmie odmiennie niż w powieści przedstawiono próbę przywołania (wskrzeszenia?) Jadis, Białej Czarownicy. Zachęcająca do tego bezimienna wiedźma ma w swoim posiadaniu strzaskaną różdżkę Jadis, której używa do wyczarowania lodowej ściany, z której przemawia Biała Czarownica. Specjalnie na potrzeby tej sceny w filmie pojawiła się Tilda Swinton, odtwórczyni roli Jadis w filmie Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa. Po zwycięskiej walce rodzeństwa Pevensie z wilkołakiem, wiedźmą i Nikabrikiem, lodową taflę udaje się zniszczyć, usuwając zagrożenie powrotu Jadis do Narnii. Nieprzypadkowo to Edmund – który w czasie pierwszych przygód w Narnii uległ Jadis, i który później strzaskał jej różdżkę – przebija lód swoim mieczem, podczas gdy zarówno Kaspian jak i Piotr Pevensie ulegają na moment czarom Jadis i nie mogą się zdecydować na jej przepędzenie.
  • Filmowi Telmarowie są stylizowani na Hiszpanów (lub Włochów), co wzięło się stąd, że rządzący Narnią najeźdźcy byli potomkami piratów z dawnych wieków naszego świata. Świadczą o tym zarówno karnacja skóry, ubiory, architektura jak i rynsztunek, które wykorzystano w filmie w odniesieniu do Telmarów. Dla wzmocnienia tego efektu – w oryginalnej wersji filmu – wszyscy Telmarowie (nawet pół-karzeł doktor Korneliusz) mówią po angielsku z wyraźnym śródziemnomorskim akcentem (role Telmarów obsadzili głównie aktorzy z krajów śródziemnomorskich; Ben Barnes, odtwórca roli Kaspiana, jest Brytyjczykiem – jego filmowy akcent jest tylko częścią roli). Tymczasem w powieści brak jest wskazania, z jakiej nacji naszego świata wywodzili się piraci, z których wzięli początek Telmarowie. W trakcie prac nad scenariuszem rozważano, aby Telmarowie byli potomkami Francuzów (co jeszcze podkreśliłoby rys rywalizacji między Piotrem a Kaspianem) – zrezygnowano z tego pomysłu po tym, jak nie uzyskano zgody na filmowanie na terenie francuskiej twierdzy Château de Pierrefonds.
  • Filmowy atak na cytadelę Miraza nie występuje w powieści – scenę tę umieszczono w scenariuszu dla zwiększenia widowiskowości.

środa, 30 listopada 2011

coś o książkach

Opowieści z Narnii (ang. The Chronicles of Narnia), w Polsce znane czasem jako Kroniki Narnii, to popularna seria książek fantastyczno-przygodowych autorstwa brytyjskiego pisarza C.S.Lewisa.Opowiadają one o niesamowitych przygodach kilkorga dzieci – Piotra, Zuzanny, Edmunda, Łucji, Julii, Eustachego, Poli i Digory'ego, które dzięki magii przenoszą się do niezwykłej krainy zwanej Narnią. 
W pierwszym tomie zatytułowanym Lew,czarownica i stara szafa czwórka rodzeństwa: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja w czasie II wojny światowej zostają ewakuowani na wieś i zamieszkują w domu tajemniczego Profesora. Pewnego dnia najmłodsza z rodzeństwa, Łucja, trafia do pustego pokoju, a w nim znajduje starą szafę, która okazuje się magicznymi drzwiami do innego świata. Wkrótce trafia tam też reszta rodzeństwa. Kraj, do którego trafili, nazywa się Narnia, a zamieszkany jest przez tak niezwykłe istoty, jak: fauny, satyry, driady, najady, karły, wodniki, centaury, olbrzymy i mówiące zwierzęta. Choć kraj jest wielki i piękny, nie panuje tam szczęście, gdyż władzę w nim objęła zła, potężna i okrutna Biała Czarownica Jadis, która rzuciła na całą Narnię czar, zsyłający na nią wieczną zimę. Jeden z braci, Edmund, zdradza rodzeństwo, przechodząc na jej stronę. Brat i siostry, pragnąc go uratować i pomóc Narnii, decydują się wydać wojnę Czarownicy. Aby mieć szansę ją pokonać, muszą dotrzeć do Aslana.
W tomie drugim Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja spieszą na pomoc prawowitemu władcy Narnii, Księciu Kaspianowi, który toczy śmiertelny bój o prawo do tronu.Jakie będą tego rezultaty, zdaje się rozumieć tylko mądry Lew Aslan.
Tym razem dwoje bohaterów, Edmund i Łucja, oraz ich nieznośny kuzyn Eustachy Klarencjusz Scrubb wybierają się statkiem, wraz z Księciem Kaspianem na poszukiwanie Siedmiu Baronów. Zadanie jest niebezpieczne, bowiem muszą dotrzeć do Ostatecznego Wschodu - krainy skąd pochodzi Lew Aslan.

 W tomie czwarym Eustachy i Julia obdarzeni przez Aslana misją odnalezienia zaginionego królewicza Narnii, wędrując w towarzystwie dzielnego Błotosmętka przez budzące zdumienie i grozę krainy, odkrywają, że przeciwstawienie się złu daje zadziwiającą siłę do walki z nim.
W tomie piątym Szasta, chłopiec wychowany, ale i wykorzystywany przez rybaka z Kalormenu, postanawia uciec do Narnii - cudownej krainy wolności. W podróży tej towarzyszy mu księżniczka Arawis oraz mówiące konie, pochodzące z Narnii - Bri i Hwin.
Przeżywając wiele przygód i przemierzając uwikłane w dynastyczne spory Południe cała czwórka zdąża na północ, a na swej drodze spotyka czworo wielkich królów Narnii, króla i królewicza Archenlandii, władcę Kalormenu, a także... tajemniczego kota.

Wielka przygoda zaczyna się, gdy Pola i jej przyjaciel Digory trafiają do gabinetu wuja Andrzeja - dziwaka i samotnika, który okazuje się złośliwym czarodziejem. Dzięki magicznym pierścieniom wuj Andrzej wysyła ich do Innego Świata, który dzieci nazywają Lasem Między Światami. Ale to tylko przystanek w drodze do mnóstwa innych światów...W jednym z nich, o nazwie Charn, dzieci nieopatrznie budzą Białą Czarownicę Jadis, która zmusza je do powrotu do Anglii - niestety, wraz z nią... A potem - też wraz z nią i kilkoma innymi osobami - Pola i Digory dostają się do Pustego Świata, gdzie wkrótce stają się świadkami stworzenia Narnii przez Aslana. Lecz bezmyślna ciekawość Digory'ego otwiera drogę złu... Czy chłopiec naprawi swój błąd i zrozumie istotę zła?
Ostatnia bitwa (ang. The Last Battle) - ostatnia z siedmiu części serii książek Opowieści z Narnii.W książce tej siedmiu ludzi: Digory , Pola , Piotr, Edmund i Łucja, Eustachy i Julia zostają przywołani do Aslana, aby zaprowadzić pokój w Narnii. Pomagają oni odzyskać owemu kraju niepodległość i wyzwolić go z mocy sił Kalormenu. Na koniec trafiają oni do Krainy Aslana, do prawdziwej Narnii, a kraj, do którego dotychczas przybywali okazał się tylko odzwierciedleniem,  prawdziwej Narnii. Rodzice rodzeństwa Pevensie giną , a powyższa siódemka trafia do Krainy Aslana na zawsze.

gry



Opowieści z Narnii: Książę Kaspian

okładka
Gatunki gry: zręcznościowa, akcja, przygodowa
Wydawca polski: CD Projekt
Wydawca oryginalny: Disney Interactive
Data wydania polskiego: 12 czerwca 2008
Data wydania oryginału: 5/2008
Książę Kaspian to gra wyjątkowa – stanowi łącznik pomiędzy fabułą pierwszej i drugiej części serii książek Opowieści z Narnii. To dzięki niej gracz poznaje historię zamku Ker-Paravel i przejęcia władzy nad Narnią przez okrutnego króla Miraza. W późniejszej fazie gry rodzeństwo Pavensie w tajemniczy sposób przenosi się z Anglii do Zamku odnajdując go jako opuszczone, zapomniane ruiny - od ich ostatniej wizyty w Narnii minęło ponad 1000lat. I w tym miejscu zaczyna się rola gracza – trzeba wesprzeć Narnię w potrzebie, stawić czoła złu, przywrócić piękno i radość krainie mówiących zwierząt i ludzi. Walka z wrogiem Narnii, poznawanie baśniowego świata i rozwiązywanie zagadek umożliwia wyjście poza ramy filmu i samodzielne budowanie Narnijskiej rzeczywistości.
Język gry: polski - napisy
Tryby gry: Single player, Multi player
Dostępna platforma: PC
Systemy operacyjne: Windows Vista, Windows XP
Minimalne wymagania sprzętowe:
  • Procesor: Pentium IV 1.5 GHz
  • Pamięć operacyjna: 512 MB
  • Karta graficzna: 64 MB z PixelShader 1.1 (min. Geforce T4)
  • HDD: 7.5 GB
  • Napęd: DVD x8
Sugerowany sprzęt:
  • Procesor: Pentium IV 2.0 GHz
  • Pamięć operacyjna: 1 GB
  • Karta graficzna: 128 MB MB z PixelShader 2.0
  • HDD: 7.5 GB
  • Napęd: DVD x8
Liczba cd w pudełku: 1
obrazek
obrazek
obrazek

trochę o aktorach

William Thomas Peter Moseley (ur. 27 kwietnia 1987 roku w Sheepscombe w Anglii) – aktor brytyjski, znany głównie z roli w filmie Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa oraz "Opowieści z Narni: Książę Kaspian".Syn członka zarządu brytyjskiej kinematografii Petera Moseley'a i Juliette, dorastał wraz ze swym młodszym rodzeństwem - siostrą Daisy i bratem Benem. W szkole w Sheepscombe startował w licznych konkursach recytatorskich. Swój pierwszy występ przed kamerą zaliczył w wieku jedenastu lat w produkcji telewizyjnej PBS Cydr z różą (Cider with Rosie, 1998). Małą rolę otrzymał również w 2002 roku w filmie Żegnaj Chips (Goodbye, Mr. Chips).Niepowodzeniem zakończył się casting do roli głównego bohatera serii o Harrym Potterze, gdzie William został pokonany przez Daniela Radcliffe'a. Uznanie publiczności i krytyków przyniosła mu kreacja Piotra Pevensie w filmowej adaptacji książek C.S. Lewisa.

William Moseley
Ben Barnes, właściwie Benjamin Barnes (ur. 20 sierpnia 1981 w Londynie) - angielski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany dzięki roli księcia Kaspiana w kinowej adaptacji powieści C.S. Lewisa Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.Ma 183 cm wzrostu, brązowe oczy i włosy(jest niezwykle przystojny). Jego ulubione sporty to: koszykówka, krykiet, bilard, tenis i pływanie. Przyjmując rolę Kaspiana, zrezygnował z roli Dakina w sztuce Alana Bennetta Męska historia  i wyjechał z Anglii. Producent sztuki rozważał pozwanie Barnesa za szkody spowodowane zerwaniem kontraktu. Komentując u Jaya Leno to, że dostał rolę Kaspiana, Barnes stwierdził, że producenci bardzo długo bezskutecznie szukali odpowiedniego aktora, aż w końcu byli tak zdesperowani, że postanowili obsadzić "następnego gościa, który przejdzie przez drzwi" (do rozpoczęcia zdjęć pozostawało wówczas tylko kilka tygodni). Wtedy właśnie na przesłuchanie przyszedł Barnes.
Georgia Laura Henley (ur. 9 lipca 1995 w Ilkley, West Yorkshire w Anglii) - brytyjska aktorka młodego pokolenia. Sławę przyniósł jej film pt. Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa, w którym zagrała Łucję Pevensie. Jej rodzice Mike i Helen Henley. Rodzeństwo Rachel i Laura Henley. Podczas kręcenia filmu Georgie napisała dwie książki pt. "Śnieżny jeleń" i "Filar tajemnic". Ciekawostką jest, że siostra Georgie - Rachel - grała w epilogu ,,Opowieści z Narnii dorosłą już Łucję.

Anna Katherine Popplewell (ur. 16 grudnia 1988 w Londynie, Anglia) - brytyjska aktorka.

Filmografia


Skandar Amin Casper Keynes (ur. 5 września 1991 w Londynie) - brytyjski aktor. Odtwórca roli Edmunda Pevensie w ekranizacjach Opowieści z Narnii oraz młodego Enzo Ferrari w filmie pt."Ferrari". Jest także prapraprawnukiem
Karola Darwina. Skandar mieszka w Londynie razem ze swoimi rodzicami (Randal Keynes i Zelfa Hourani), z siostrą (Soumaya Keynes) i dwoma kotami - Miss 'Peri' Puss i Mr 'Fil' Boots. Skandar uczęszcza do londyńskiej szkoły dla chłopców (City of London School for Boys), do której chodził również Daniel Radcliffe.

poniedziałek, 28 listopada 2011

Wywiad z Benem Barnesem



Ben Barnes.
Z gościa, który ledwo potrafił utrzymać miecz, przeobraził się w twardego wojownika. Teraz może zdobyć każdą dziewczynę
Podczas castingu do "Opowieści z Narnii" miałeś niezłą konkurencję. Czułeś jej presję?
Ben Barnes: Starałem się o tym nie myśleć. Szef castingu zobaczył mnie w "The History Boys" i zapytał, czy nie wpadłbym na przesłuchanie. Zrobiłem to przed pójściem do pracy. Rozmowa trwała pięć minut. Kilka dni później odbyła się próba przed kamerą z producentem i reżyserem. Wtedy powiedziano mi, żebym wybrał jeden z mieczy leżących na stole i trochę nim pomachał. Nie miałem pojęcia o władaniu białą bronią. Postanowiłem, że się powygłupiam. Trzy dni później dostałem angaż.
Jako dziecko czytałeś książki o Narnii?
Ben Barnes: Znałem je dość dobrze. Gdy dostałem rolę, przejrzałem półki z książkami i znalazłem egzemplarz "Księcia Kaspiana". Na okładce widniało moje imię i nazwisko, podpisałem ją, kiedy miałem osiem lat.
"Gwiezdny pył" był pierwszą megaprodukcją, do której się załapałeś. Czy to doświadczenie pomogło Ci przygotować się do roli Kaspiana?
Ben Barnes: Tak, choć w "Pyle..." zagrałem niewielką rolę. Pozwoliła mi jednak oswoić się z klimatem pracy przy superprodukcji. Na planie "Gwiezdnego pyłu", na krótko przed rozpoczęciem zdjęć do mojej sceny, byłem przerażony. Reżyser powiedział mi: "To spojrzenie musisz powtórzyć za pół godziny przed kamerami".